Zahrada hospitálu na Kuksu byla oceněna German Design Award 2019 Special Mention

11. 3. 2019 -

Na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly 8. února předány ceny German Design Award 2019.

Na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly 8. února předány ceny German Design Award 2019. V sále bylo přítomno 1600 designérů a architektů z celého světa. Zahrada byla přímo nominována Německou radou pro design. Mezinárodní porota o 46 členech z 11 zemí vybírala z 5418 objektů z 63 zemí. Mezi designem mobilních aplikací, aut, kuchyňských spotřebičů, obuvi či typografií knih byla oceněna i zahrada na Kuksu. Zahrada je navržena kompletně nově jako adaptace dle barokních předloh, používá moderní technologie a má současné programové využití.

Návrh zahrady byl vybrán jako nejlepší koncepční řešení v roce 2010 v soutěži tří vyzvaných ateliérů. Autorem architektonického řešení je Přemysl a Kamila Krejčiříkovi, oba absolventi Zahradnické fakulty v Lednici. Na dalších stupních technické dokumentace spolupracovali absolventi Mendelovy univerzity Zahradnické fakulty v Lednici Magdaléna Nečaská Činovská, Jana Drochytková a Martina Šípošová. Na stavebních prvcích spolupracovali kolegové z pražského ateliéru AND. Obnova zahrady byla dokončena v roce 2015, kdy byla otevřena veřejnosti. V prvním roce si ji prohlédlo 141 000 návštěvníků.

Popis zahrady

Zahrada u hospitálu na Kuksu má slavnou historii už od 18. století. Zahrada byla původně lékárnickou a kuchyňskou zahradou. Postupem času zahrada v původní podobě zanikla. Dispozice obnovené zahrady je nově navržena a vychází z historických barokních plánů. Hlavní myšlenka návrhu je založena na kombinaci starých postupů a nových technologií, které snižují nároky na péči. Zahrada má dnes především edukativní využití a přibližuje návštěvníkům léčivé a kuchyňské rostliny, v duchu tradiční barokní zahradní kultury.

Prohlášení poroty

Navzdory všem moderním zahradním technologiím, která se v tomto objektu využívají, zůstává zahrada velmi působivá a umožňuje návštěvníkům zažít opravdovou fascinaci z živoucí historické barokní zahradní kultury.

Více informací na: https://www.german-design-award.com/…/24582-kuks-hospital-g…