Na podobě památníku v Letech se bude podílet absolvent MENDELU

30. 6. 2020
Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech na Písecku bude mít symbolickou podobu lesa. Vítězem mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže se stal návrh Atelieru Terra Florida a Atelieru Světlík. Na výsledné podobě památníku se bude podílet i absolvent Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jan Sulzer, který se tématem zabýval už ve své diplomce. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.

Podle Sulzera se z památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách postupně stala celospolečenská otázka, která byla ve vzduchu desítky let. „Památník v Letech se nejen vypořádá se zločiny války, ale také neúctou k lidskosti následného režimu, za kterého se na místě tábora postavil vepřín. Jsem rád, že se Muzeu romské kultury podařilo vypsat mezinárodní krajinářko-architektonickou soutěž, která hledala řešení,“ uvedl Sulzer.

Základním kompozičním prvkem projektu, který společně s kolegy navrhl, je les. „Les, jeho vnitřní prostor, jeho hrana, volný prostor, který les svou hranou vytváří. Také les jako společenství. V tomto případě nejobecnější metafora společenství Romů. Nepřítomnost lesa jako metafora nepřítomnosti těch, kdo romský holokaust nepřežili,“ uvedl osmadvacetiletý Sulzer, který na škole začal spolupracovat s ateliérem Terra Florida.

Mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže na podobu památníku se původně zúčastnilo 41 návrhů z 12 zemí. Do druhého kola jich postoupilo sedm. Návrhy byly odevzdávané a posuzované anonymně. Předpokládané náklady na výstavbu památníku jsou dle odborného odhadu v první etapě realizace 31,5 milionu korun. Památník bude financován z více zdrojů, hlavní část rozpočtu bude hrazena z Fondů EHP a Norska.

Výstavba památníku je vázána na demolici velkovýkrmny prasat, která začne ve druhé polovině letošního roku. Nový památník a expozice mají uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, připomínat, informovat, vzdělávat a podnítit diskusi o minulosti, ale zároveň o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv. Podrobné informace o soutěži a soutěžní podklady jsou přístupné na webových stránkách soutěže: www.novypamatniklety.cz.

V Letech byl za druhé světové války války romský koncentrační tábor. Za komunistického režimu tam v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Táborem podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.

Kontakt pro bližší informace: TERRA FLORIDA v.o.s. Jan Sulzer, +420 773 972 158, sulzer@terraflorida.cz