Cena TA ČR za rok 2022 v kategorii Společnost za projekt Revitalizace zemědělské půdy v oblastech ČR ohrožených suchem

22. 10. 2022
Projekt TAČR Revitalizace zemědělské půdy v oblastech ČR ohrožených suchem zvítězil v soutěži Technologické agentury ČR o cenu Český nápad 2022 v kategorii Společnost.

Dne 20. 10. 2022 proběhl již po desáté slavnostní gala večer spojený s udílením cen nejlepším projektům aplikovaného výzkumu financovaných Technologickou agenturou České republiky. Slavnostní program Dne TA ČR 2022 se uskutečnil v historické budově Národního muzea v Praze pod záštitou ministryně pro vědu, výzkum a inovace Mgr. Heleny Langšádlové, za účasti významných osobností vědy a výzkumu i politické reprezentace. Podtitulem Dne TA ČR 2022 se stal Výzkum bez předsudků.

,,Ceny TA ČR získají ty nejkvalitnější projekty aplikovaného výzkumu uplynulého roku. Ocenění má být určitou formou motivace pro udržení a povzbuzení další spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu. Udělujeme je ve čtyřech kategoriích – Business, Partnerství, Governance a Společnost,“ upřesnil Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Právě v té poslední projekt zvítězil. Kategorie Společnost oceňuje projekt s největším významem pro rozvoj společnosti. Ocenění si převzali doc. Dr. Ing. Petr Salaš (koordinátor projektu a vedoucí týmu řešitelů z Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin ZF MENDELU se sídlem v Lednici), a zástupci partnerů v projektu (Ing. Jan Frydrych; prof. Ing. Miloslav Pekař, CSc.; Mgr. Tomáš Vymyslický, Ph.D.). Oceněný projekt byl řešen v letech 2017 – 2020 pod koordinací Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Dalšími účastníky projektu byly OSEVA vývoj a výzkum s.r.o., Zubří, Fakulta chemická VUT v Brně a Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko.

Půda v oblastech zasažených suchem ztrácí své charakteristické vlastnosti – není schopna absorbovat vodu a vytrácí se z ní živiny i organismy potřebné pro úspěšné vzejití zasetých či zasázených rostlin. V důsledku toho se rapidně snižuje biodiverzita a pomalu zaniká život v okolí. Tento jev sice není v posledních letech ojedinělý, ale nemusí nutně znamenat nezvratný stav – existuje řada perspektivních technologií, které ho mohou zlepšit. Řešitelé projektu se na ně zaměřili a vytvořili ověřené postupy, metodiky a další užitečná řešení, která vedou k revitalizaci zemědělské půdy poškozené suchem.

„Pro zlepšení degradovaných půd jsme testovali různé kombinace hydroabsorbentů a přírodního lignitu. Využili jsme jihomoravský lignit (hnědé uhlí), který je blízko rašelině. To znamená, že sice není příliš vhodný pro spalování, ale dobře se hodí k využití v zemědělství. Výsledkem našich experimentů a této části výzkumu pak byly certifikované směsi a metodiky, které zlepšují schopnost půdy absorbovat vodu,” popisuje Petr Salaš.

Hlavním cílem projektu tedy bylo využití perspektivních technologií pro zlepšení parametrů poškozených půd v suchých oblastech ČR. Kombinace kvalitního lignitu z místních zdrojů s hydroabsorbenty byla testována na modelové lokalitě s degradovanou půdou na Hodonínsku. Zároveň byla otestována nová technologie obalování osiva WASP, která umožňuje zvýšit procento vzcházivosti osiva.

Poslechněte si více o tomto úspěšném projektu ve videu a dozvíte se, jak nová technologie WASP pomáhá zvýšit vzcházivost osiva 🌱

Kontakt pro bližší informace: doc. Dr. Ing. Petr Salaš, vedoucí Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin ZF MENDELU, tel.: +420 519 367 322, petr.salas@mendelu.cz

Zdroj: TA ČR, Petr Salaš

Více aktualit

Všechny aktuality