Exkluzivní výstava soch a květin ve Vaňkovce

12. 5. 2015
V Galerii Vaňkovka v Brně proběhla výstava soch a květin u příležitosti 10. výročí otevření obchodního centra Galerie Vaňkovka a 30. výročí založení ZF MENDELU v Lednici.

Začátkem letošního roku se zrodila myšlenka spojit výstavu sochařských děl brněnského sochaře a řezbáře Jiřího Netíka s květinovými dekoracemi. Netík ve svém uměleckém výrazu čerpá z tradic mistrů středověku, renesance i baroka. Jeho díla už byla k vidění ve Vatikánu, pařížské katedrále Notre Dame nebo římském Pantheonu. Mezi jeho významná díla patří socha Sv. Václava věnovaná papeži Benediktu XVI., bronzový odlitek hlavy Jana Palacha nebo socha Santiniho.

O spolupráci na tomto projektu byl požádán proděkan Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Ing. Jiří Martínek, Ph.D. Návrhy jednotlivých floristických instalací vznikly v rámci mezinárodního workshopu studentů Zahradnické fakulty v Lednici.

Sochy byly vystavovány celkem na 7 tematických ostrovech. Centrální Ostrov orchidejí byl reprezentativním a materiálově nejluxusnějším prvkem celé výstavy. Bronzové sochy byly doprovázeny květy orchidejí (Phalaenopsis, aj.) v odstínech světle zelené a fialové barvy v kombinaci s bílou. Ostrov milenců představoval rozkvétající jabloňový sad, který se na jaře probouzí ze spánku. Dětský ostrov navozoval atmosféru dětské hry v trávě a hledání cesty životem. Ostrovu dominovaly vysoké bambusy se sušenými stébly trav, které byly doplněny květinami žlutých a oranžových odstínů. Ostrov slastí nabízel radosti života, které představovaly vinná réva a opojně vonící kvetoucí rostliny. Dalším ostrovem byl Hlavatý ostrov, kde byly umístěny busty. Z tohoto důvodu byla instalace řešena kompaktními půdopokryvnými rostlinami tvořícími jednotlivé záhyby šedé kůry mozkové. Tropický ostrov dovedl návštěvníka výstavy do tropického deštného pralesa plného lián a šťavnatě zelených rostlin. Zavěšené treláže představovaly interiér porostu deštného pralesa, ve kterém visely liánovité či převislé rostliny a kompozice tak komunikovala s prvním patrem nákupní galerie. Posledním byl Ostrov cestovatelů zastoupený sukulentními rostlinami z oblastí pouští a polopouští a byl laděn do zemitých tónů.

Výstava se konala v Galerii Vaňkovka v Brně u příležitosti 10. výročí otevření obchodního centra Galerie Vaňkovka a 30. výročí založení ZF MENDELU v Lednici. Přípravy celého projektu trvaly dva měsíce. Instalace floristických děl společně se sochami probíhala 2 dny před zahájením výstavy vždy v noci, kdy byla Galerie Vaňkovka uzavřena veřejnosti. V průběhu první noci byly vytvořeny ostrovy a základní struktura kompozic. Druhou noc pak studenti vysazovali a aranžovali květiny. Dne 21. dubna 2015 proběhlo slavnostní zahájení výstavy za účasti sochaře Jiřího Netíka, Jiřího Martinka a starosty městské části Brno-Střed Martina Landy. Sochy obklopené květinami byly v Galerii Vaňkovka k vidění do 11. května 2015.

{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=340)}
 

 tisková zpráva (PDF)

Více aktualit

Všechny aktuality