Kniha o technice ve vinicích získala prestižní mezinárodní ocenění

22. 8. 2023

Dne 17. srpna 2023 získala prestižní ocenění Zlatý kosák 2023 publikace s názvem Technika pre vinohradníctvo a vinárstvo. Autory publikace jsou J. Jobbágy a kol. z SPU v Nitře a P. Burg, V. Mašán, P. Zemánek ze Zahradnické fakulty MENDELU. Cenu autorskému kolektivu udělil ministr pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenské republiky Jozef Bíreš.

Tato publikace přináší přehled nejnovějších vědeckých poznatků k problematice strojů a zařízení využívaných ve vinohradnictví a vinařství. Publikace je určena profesionálním uživatelům, stejně jako zájemcům z řad odborné a laické veřejnosti a současně ji lze využít jako kvalitní vysokoškolskou učebnici.

Konkrétně z oblasti vinohradnictví popisují jednotlivé kapitoly sortiment techniky využívaný při zajištění všech skupin pracovních operací od přípravy půdy, přes hnojení, chemickou ochranu, zelené práce až po sklizeň hroznů. Pro oblast vinařství je pozornost věnovaná sortimentu nejnovějších zařízení využívaných při zpracování hroznů a výrobě vína.

JOBBÁGY, J., BURG, P., MAŠÁN, V., ZEMÁNEK, P. Technika pre vinohradníctvo a vinárstvo. Nitra, Slovakia: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, 2022. 491 s. ISBN 978-80-552-2496-1.