BAKALÁŘSKÝ STUDIJNÍ PROGRAM KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA
Délka studia: 4 roky (8 semestrů)
Forma studia: prezenční
Místo studia:
- prezenční – Brno (1. a 2. ročník), Lednice (3. a 4. ročník)
Cíle studia ve studijním programu
Cílem studia je vychovat a připravit absolventa v oboru Krajinářská architektura na úrovni bakaláře, který získá znalosti, schopnosti a dovednosti, jež bude moci rozvíjet jednak v dalším stupni vzdělávání (magisterském) tak, aby po splnění předepsaných povinností byl následně schopen plnohodnotně vykonávat profesi krajinářského architekta na úrovni platné legislativy (především Zákon č. 360/1992 Sb. a Zákon č. 183/2006 Sb.) jako autorizovaný krajinářský architekt, ale také tak, aby se na úrovni bakaláře uplatnil v oborové praxi – viz profil absolventa.
Profil absolventa bakalářského studijního programu Krajinářská architektura
Student programu Krajinářská architektura je po absolvování komplexně vytvořeného studijního plánu (v systému dvoustupňového studia - čtyřletého bakalářského a dvouletého magisterského) plnohodnotným reprezentantem soudobé školy krajinářské architektury na úrovni mezinárodních zvyklostí v rámci EFLA (European Federation for Landscape Architects) a ECLAS (European Council of Landscape Architecture Schools).
Studium směřuje do oblastí plánování, navrhování a projektování kulturní krajiny – městské i venkovské. Absolvent studiem nabude komplexní znalosti historických a teoretických kořenů zahradního umění a krajinářské architektury, hlubokého biologického základu k použití rostlin, jejich seskupování, péči o ně a ekologické myšlení. Cílevědomě je rozvíjena jeho tvůrčí představivost v konstrukci a manipulaci s terénem, vodou, vegetací, stavbami, uměleckými, technickými a přírodními artefakty v procesu vytváření prostoru a prostředí. Je rovněž připraven rozvíjet svou osobnost jako koncepční pracovník v odborných institucích a orgánech státní správy a samosprávy. Může se věnovat také samostatnému podnikání, např. v oblasti zakládání zeleně a péče o ni.
V průběhu čtyřletého bakalářského studia získá student znalosti z praktických i teoretických předmětů, které mu poskytnou potřebný vědomostní základ především z oblastí historie zahradního umění, výtvarného umění, architektury a urbanismu, krajinného plánování, ekologie, botaniky, dendrologie, použití rostlin v krajinářské tvorbě, technologie zakládání a údržby vegetačních prvků.
Teoretický i praktický základ profilových předmětů je prezentován v širších kulturních a environmentálních souvislostech. Výuka se dále zaměřuje na mezioborové propojení základních krajinářských témat s problematikou přesahující do oblastí urbanismu, architektury a stavebnictví. Právní předpisy relevantní pro praxi krajinářského architekta jsou spolu s manažerskými disciplínami součástí závěrečného semestru studia.
Znalosti absolventa:
- znalost teorie a vývoje zahradního umění a krajinářské architektury
- znalost procesu územního plánování
- znalost vývoje městských prostorů
- znalosti k plánování a navrhování městských prostorů
- znalost vlastností primární, sekundární a terciární struktury krajiny
- znalost stavby a funkce rostlin, sortimentu rostlin a jejich vlastností
- znalost kompozičních vlastností rostlin a jejich uplatnění při zakládání a pěstování rostlinných prvků
- znalosti materiálů a konstrukcí
- znalost základních geodetických metod a jejich použití
- znalost základních vztahů ekonomiky podniků
- znalost základních geodetických metod a jejich použití
Schopnosti a dovednosti absolventa:
- schopnost analýzy a syntézy
- schopnost komunikace s experty v jiném oboru a práce v interdisciplinárním týmu
- schopnost samostatné práce
- schopnost kreativní činnosti v širších souvislostech a vytvářet koncepce a architektonické studie
- schopnost spoluvytvářet a dotvářet městské prostory
- schopnost uvědomování si a respektování socio-ekonomických faktorů při regeneraci urbanizované krajiny
- schopnost zpracování krajinného plánu
- schopnost zpracovávat a obratně využívat biodiverzitu a regeneraci urbanizované krajiny
- schopnost hodnocení ekologické stability krajiny
- schopnost vnímat krajinu z pohledu věd o Zemi
- schopnost komunikovat v cizím jazyce s využitím terminologie daného vědního oboru
- kapacita přizpůsobovat se novým situacím
- kapacita vytvářet nové myšlenky (kreativita)
- schopnost tvorby projektů a jejich management
- schopnost využití výpočetní techniky při zpracování projektů
- dovednosti spojené s využíváním a zpracováním informací
- vědecko-výzkumné dovednosti
Součásti SZZ a jejich obsah
- obhajoba bakalářské práce
- ústní zkouška z okruhů:
- Výtvarně-architektonické základy krajinářské architektury (Dějiny umění, Teorie a vývoj krajinářské architektury, Krajinářská architektura, Stavebnictví)
- Biologicko-technologické základy krajinářské architektury (Dendrologie, Květinářství, Použití rostlin, Zakládání a údržba zeleně)
- Urbanismus a územní plánování (Nauka o krajině, Ekologie, Krajinné plánování, Územní plánování, Urbanismus)
Další studijní povinnosti
Studenti jsou povinni absolvovat v průběhu studia dva typy praxe – provozní a odbornou praxi. Celková délka praxe je 6 týdnů, praxe je rozdělena do dvou částí, 2 týdny student absolvuje na Zahradnické fakultě na úseku odpovídajícím studijnímu zaměření programu (provozní praxe, 2 kredity), 4 týdny mimo fakultu ve vybrané firmě (odborná praxe, 6 kreditů). Celková hodnota praxe za obě části je 8 kreditů.
Studenti jsou dále povinni absolvovat během studia v každém semestru dvoudenní provozní praxi na úseku odpovídajícím studijnímu zaměření programu.
Více informací ZDE
Studijní plány:
Struktura studijního plánu
Student studijního programu Krajinářská architektura musí získat během celého studia alespoň 240 kreditů v předepsané struktuře předmětů (povinné, povinně volitelné a volitelné), a poté se musí přihlásit ke státní bakalářské zkoušce, která zahrnuje také obhajobu bakalářské práce.
Obecné podmínky přijetí ke studiu
Přesné podmínky pro přijetí ke studiu na ZF MENDELU v akademickém roce 2021/2022 budou včas zveřejněny na webových stránkách fakulty (termín k 1. 12. 2020). Níže jsou uvedeny pouze obecné podmínky.
A) Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou nebo vzdělání dosažené podle § 48 odst. 4 zákona o vysokých školách.
B) Povinnými přílohami přihlášky ke studiu v bakalářském studijním programu jsou:
- údaje o prospěchu uchazeče ze střední školy potvrzené ředitelstvím školy; pokud uchazeč střední školu absolvoval v předcházejících letech, může prospěch doložit kopiemi ročníkových vysvědčení, a
- ověřená kopie maturitního vysvědčení
C) Uchazeč o přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu, který získal zahraniční středoškolské vzdělání, je povinen, s výjimkou uchazeče slovenské státní příslušnosti, k přihlášce ke studiu přiložit:
- ověřenou kopii nostrifikační doložky o uznání středoškolského vzdělání v České republice podle obecně závazných předpisů České republiky,
- ověřený výpis známek za středoškolské studium a jejich ověřený překlad provedený soudním překladatelem, a
- doklad o vykonání zkoušky z českého jazyka na minimální úrovni A2 Evropského referenčního rámce pro jazyky.
D) Součástí přijímacího řízení je talentová zkouška a písemná zkouška z biologie.
- Talentová zkouška prokazuje základní schopnost výtvarného vyjádření technikou kresby a je složena z realizace tří kresebných studií a ústního pohovoru.
- kresebné studie předmětné skutečnosti
- kresebná studie z představy - vyjádření představy zahradního či krajinného prostoru
- ústní pohovor je zaměřen na ověření zájmu o obor
- Zkouška z biologie je formou písemného testu, který má tři části – část testovou, písemnou a poznávací (perokresby rostlin)
- zkouška prověřuje znalosti, které uchazeč o studium oboru získal středoškolským studiem
- z okruhu morfologie a anatomie rostlin, fyziologie rostlin, dědičnosti a proměnlivosti rostlin, systematiky rostlin, včetně rostlin charakteristických pro základní typy rostlinných společenstev v naší krajině, ekologie, životního prostředí
- pozorováním v sídlech, v krajině a ze současných sdělovacích prostředků.