Orchideje MENDELU získaly devět medailí na mezinárodní výstavě

28. 2. 2024
Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně si přivezla rekordní počet medailí z mezinárodní výstavy orchidejí, které se účastnila minulý týden ve Vídni. Získala celkem dvě zlaté, pět stříbrných a dvě bronzové medaile. Výstavu pořádala Wiener Orchideengesellschaft.

Zlatou medaili získala orchidej Dedrobium sulcatum a Pleione Morava, stříbrnou Masdevallia aff. triangularisIda fimbriataMasdevallia mendozaePhalaenopsis Lippezauber x Phal. Yellow LipPhalaenopsis Hybride, bronzovou medaili si vysloužila Phalaenopsis philippines. Výstavy v Hirschstetten se Botanická zahrada a arboretum účastní od roku 2010 a pravidelně získává přední místa za expozici a medaile za rostliny.

„Architektonické řešení letošní expozice navrhly Anna Magni a Barbara Ševčíková z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty MENDELU. Zdařile navázaly na tvorbu výstavnických expozic profesora Ivara Otruby, který byl jejich původním výhradním autorem,“ uvedl Michal Pavlík, ředitel Botanické zahrady a arboreta MENDELU.

Sbírka orchidejí je využívána studenty a učiteli univerzity pro výuku a výzkum v tomto oboru pěstování a množení rostlin. Na začátku března budou orchideje ze sbírky pro veřejnost k vidění v rámci čtyřdenní výstavy na začátku března.

V Botanické zahradě a arboretu MENDELU je jedna z největších sbírek orchidejí ve střední Evropě. Sbírka obsahuje čtyři tisíce druhů ze střední a jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Madagaskaru, Austrálie a Nové Guineji. Orchideje jsou umístěny ve čtyřech sklenících v horní části botanické zahrady. Sbírku založili J. Dušek a J. Křístek v roce 1967. V roce 1970 založila botanická zahrada jako jedna z prvních v Československu laboratoř pro množení orchidejí metodou in-vitro. Tato laboratoř slouží jako genobanka a je zde umístěno přibližně 1000 taxonů v kultuře in-vitro.