Zahrada hospitálu na Kuksu byla oceněna German Design Award 2019 Special Mention

11. 3. 2019
Na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly 8. února předány ceny German Design Award 2019.

Na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly 8. února předány ceny German Design Award 2019. V sále bylo přítomno 1600 designérů a architektů z celého světa. Zahrada byla přímo nominována Německou radou pro design. Mezinárodní porota o 46 členech z 11 zemí vybírala z 5418 objektů z 63 zemí. Mezi designem mobilních aplikací, aut, kuchyňských spotřebičů, obuvi či typografií knih byla oceněna i zahrada na Kuksu. Zahrada je navržena kompletně nově jako adaptace dle barokních předloh, používá moderní technologie a má současné programové využití.

Návrh zahrady byl vybrán jako nejlepší koncepční řešení v roce 2010 v soutěži tří vyzvaných ateliérů. Autorem architektonického řešení je Přemysl a Kamila Krejčiříkovi, oba absolventi Zahradnické fakulty v Lednici. Na dalších stupních technické dokumentace spolupracovali absolventi Mendelovy univerzity Zahradnické fakulty v Lednici Magdaléna Nečaská Činovská, Jana Drochytková a Martina Šípošová. Na stavebních prvcích spolupracovali kolegové z pražského ateliéru AND. Obnova zahrady byla dokončena v roce 2015, kdy byla otevřena veřejnosti. V prvním roce si ji prohlédlo 141 000 návštěvníků.

Popis zahrady

Zahrada u hospitálu na Kuksu má slavnou historii už od 18. století. Zahrada byla původně lékárnickou a kuchyňskou zahradou. Postupem času zahrada v původní podobě zanikla. Dispozice obnovené zahrady je nově navržena a vychází z historických barokních plánů. Hlavní myšlenka návrhu je založena na kombinaci starých postupů a nových technologií, které snižují nároky na péči. Zahrada má dnes především edukativní využití a přibližuje návštěvníkům léčivé a kuchyňské rostliny, v duchu tradiční barokní zahradní kultury.

Prohlášení poroty

Navzdory všem moderním zahradním technologiím, která se v tomto objektu využívají, zůstává zahrada velmi působivá a umožňuje návštěvníkům zažít opravdovou fascinaci z živoucí historické barokní zahradní kultury.

Více informací na: https://www.german-design-award.com/…/24582-kuks-hospital-g…

Více aktualit

Všechny aktuality