Základní informace o projektu

Poskytovatel: Ministerstvo kultury
Program: Program NAKI III – program na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030
Veřejná soutěž: SMK02023DH001
Příjemce koordinátor: Zahradnická fakulta, Mendelova univerzita v Brně
Osoba odpovědná příjemci-koordinátorovi za řešení projektu: doc. Ing. Jiří Sochor, Ph.D.
Příjemce: Filozofická fakulta, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Osoba odpovědná příjemci za řešení projektu: PhDr. Jiří Koumar, Ph.D.
Doba řešení projektu: 1.3.2023 – 31.12.2027
Číslo projektu: DH23P03OVV009
Uznané náklady: 19 857 tis. Kč, z toho státní podpora: 19 857 tis. Kč
Číslo smlouvy: 009/2023/OVV
Kategorie VaV: AP – Aplikovaný výzkum
OECD FORD – hlavní obor: 60101 – History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Hlavní tematická priorita, kterou projekt svými cíli dílčím způsobem naplňuje: Národní a kulturní identita v proměnách a exploataci kulturní krajiny

Anotace projektu

Cílem projektu je prostudovat a následně formou aplikovaných výsledků přispět ke zmapování kulturní identity a přírodních aspektů vinohradnictví a vinařství v České republice za účelem vytvoření metodického návrhu pro rajonizaci a apelační systém značení vín, který by byl reálně využíván v praxi. Tento metodický návrh apelační klasifikace se bude opírat o kulturně-historická data studovaných lokalit v propojení s přírodními aspekty a celkovým terroir daného území. Získaná data budou podrobně popsána na základě objektivního a komplexního hodnocení a výzkumu archivních pramenů. Díky vzájemné komparaci pak bude možné získat ucelené informace a porozumět konkrétním lokalitám.
Podpůrnými daty pro uvedené cíle bude sestavení několika interaktivních map, ve kterých budou výsledky zobrazeny a o které se metodický návrh bude opírat. Předpokladem je zpracovat modelové lokality v Čechách i na Moravě. V nich popsat kulturně-historický vývoj v čase s odkazem na vinohradnictví a vinařství, zevrubně v nich charakterizovat přírodní podmínky a pěstované odrůdy. Z předmětných map pak vzejde unikátní Metodika, jež bude, na základě získaných kulturně-historických a přírodních atributů zcela zásadním způsobem ovlivňovat náhled na klasifikační systém zatřizování vín v České republice
Jedná se o téma, které je aktuální, žádané a jedinečné a bude podpořeno hlavními autoritami jako je Svaz vinařů ČR. V případě úspěšného řešení by byl v dlouhodobém horizontu přesah výsledků projektu zcela jistě mezinárodního charakteru.

The aim of the project is to study and subsequently contribute to the mapping of cultural identity and natural aspects of viticulture and winemaking in the Czech Republic in the form of applied results in order to create a methodological proposal for a wine appellation system that would be realistically usable in practice. This methodological proposal for an appellation classification will be based on cultural and historical data from the study sites in conjunction with the natural aspects of the area. The data obtained will be described in detail on the basis of an objective and comprehensive evaluation and research of archival sources. By comparing them with each other, it will then be possible to obtain comprehensive information and knowledge about specific sites.
Supporting data for these objectives will be the compilation of several interactive maps that will display the results and on which the methodological proposal will be based. The creation of model sites in Bohemia and Moravia is a prerequisite. The cultural and historical development of the sites over time will be described with regard to viticulture and winemaking, and the natural conditions and the varieties grown will be characterised in detail. From these maps, a unique Methodology will be implemented, which will, on the basis of the cultural, historical and natural attributes obtained, fundamentally influence the view of the classification system of wine classification in the Czech Republic.
This is a topic that is topical, in demand and unique and will be supported by authorities such as the Union of Winegrowers of the Czech Republic. If the project is successful, the results will be at an international level.

Výsledky projektu
2025
2026
2027
Aktuality
1.3.2023

Projekt „Kulturní, historické a přírodní aspekty terroir v České republice“ řeší výzkumnou problematiku zaměřenou na kulturně-historický vývoj vinohradnictví a vinařství v České republice v kombinaci se studiem přírodních podmínek. Úzká spojitost aspektů společenské a přírodní povahy se orientuje především k pojmu terroir, který představuje základní podklad pro organizaci vinařství a vinohradnictví v zemích s vyspělou a dlouhou tradicí pěstování vína. Terroir otevírá možnost chápat fenomén a význam vína v širokých souvislostech jako typický kulturní nápoj, který v důsledku odkazuje nejen k jedinečnosti lokální vinařské tradice, ale též k řadě aspektů regionálních či národních dějin i k přírodní unikátnosti krajiny vinorodých lokalit a regionů na území České republiky. Cílem a též hlavní motivací tohoto projektu je tak především snaha přispět ke zmapování kulturní identity ve vazbě na přírodní aspekty vinohradnictví a vinařství v České republice. Konkrétním a logickým vyústěním této výzkumné aktivity bude vytvoření podkladu pro organizaci vinařství a vinohradnictví, která je běžná a respektovaná v evropských státech s nejvýznamnější vinařskou tradicí. Tímto podkladem bude příprava funkčního metodického návrhu pro apelační systém značení vín, který by byl reálně využíván v praxi.

Stěžejním úkolem projektu bude, na základě studia historických pramenů a terroir vymezených lokalit, realizovat mapová díla, včetně obsáhlých textových částí, přičemž tyto mapy budou podkladovým materiálem sloužícím pro modelový návrh apelačního systému v České republice. Předpokladem je následně z takovýchto podkladů sestavit Metodiku, jež bude určovat kritéria, na základě jakých podmínek je možné dané lokalitě jakou apelaci udělit. V rámci tvorby metodiky bude docházet k propojení přírodních aspektů (geologické, pedologické, klimatické a geobiocenologické charakteristiky) s aspekty kulturně-historickými, a to zejména s ohledem na tradici lokálního historického vývoje. Tyto skutečnosti budou podrobně popsány na základě objektivního a komplexního hodnocení a rešeršování, a to vše s odkazem na lokality pěstování révy vinné. V návaznosti na tato fakta bude v konečném důsledku doporučena odrůdová skladba pro danou lokalitu. Předpokládaným výsledkem bude návrh na trojstupňový klasifikační systém pro Českou republiku.

15.11.2023

V průběhu prvního roku řešení byla pozornost zaměřena na první etapu s názvem „Od společensko-ekonomické transformace 90. let 20. století do současnosti“. Jedná se o vstupní etapu projektu, přičemž výstupy mají formu pracovních podkladů pro další roky řešení. Bylo naplánováno šest dílčích cílů, které byly splněny.
V prvním roce řešení projektu se nevyskytnuly žádné odchylky od plánovaných aktivit. Jednotlivé dílčí cíle jsou maximálně plněny, přičemž aktivity jsou v mírném předstihu a směřují k předpokládaným výstupům a výsledkům. Vědecké týmy spolupracují, pravidelně jsou organizovány koordinační schůzky a schůzky jednotlivých „minitýmů“. V prvním roce se jednalo o vstupní etapy a dosavadní výstupy mají formu pracovních podkladů pro další roky řešení. Lze konstatovat, že projekt je řešen úspěšně a směřuje k dosažení vytyčených cílů.

7.1.2024

V druhém roce řešení se plánuje 8 výzkumných cílů. Níže jsou tyto cíle popsány včetně aktivit, které se u nich předpokládají:

1) Volba reprezentativních sond s předpokladem terroir: Hlavní aktivity budou směřovat k volbě zájmových oblastí v podobě reprezentativních sond – tj. lokalit s potenciálem jednotného terroir. Podkladem se stane rozsah i kvalita pramenných dokladů k vývoji historického vinařství, celkový charakter regionálního kulturně-historického vývoje i relevance a charakteristické zvláštnosti celkového přírodního potenciálu dané oblasti. Volba zájmových lokalit bude vázána již k počátku druhé etapy/roku trvání projektu a jejím podkladem se stane šířeji koncipovaná diskuse členů projektového týmu a konfrontace dosavadních výsledků historického a přírodního výzkumu.

2) Přehled dostupné pramenné základny: Evidence, typologizace a prvotní heuristika vhodných pramenů bude představovat klíčovou aktivitu pro postup v podobě hluboké excerpce pramenů a zpracování „příběhu vína“ ve vytipovaných lokalitách. Instrumentálním podkladem pro evidenci pramenů bude databáze „Prameny k dějinám vinařství“, jejíž návrh a ověření proběhlo již v první etapě.

3) Realizace veřejně dostupné databáze „Prameny k dějinám vinařství“ (ověření funkčnosti databáze, optimalizace způsobu plnění, metody vizualizace dostupných údajů, mechanismy vyhledávání).

4) Budou připraveny funkční metodiky pro zařazení historických katastrálních map (zejm. císařské otisky stabilního katastru) do připravované interaktivní mapy. Předpokládají se první kontrolní výstupy k vytipovaným oblastem.

5) Shromáždění dostupných prostorových (aktuálních i historických) dat pro modelová území: bonitované půdně ekologické jednotky, hydrologické skupiny půd, biogeografická diferenciace území, existující/archivní půdní sondy komplexního průzkumu půd, dálkový průzkum Země, klimatická data, data agrochemických rozborů, geologické a pedologické charakteristiky.

6) Terénní studium přírodovědných aspektů: V druhém roce se předpokládá vysoká aktivita terénního studia vybraných aspektů přírodovědné sekce a studium viničních tratí ve vymezených územích. Spolu s terénními průzkumy předpokládáme odběr vzorků pro agrochemické rozbory a studium fyzikálních vlastností půdy a jejich následné analýzy v laboratořích. Budou také odebrány vzorky hroznů a provedeny základní analytické rozbory pro srovnání kvalitativních parametrů.

7) Tvorba interaktivních map (1. fáze): Samostatnou kapitolou výzkum bude dále spektrum dílčích aktivit orientující se k celkovému zpracování mapové části stabilního katastru (a dalších katastrálních a mapových podkladů do interaktivní mapy). Aktivita bude realizována v úzké spolupráci garanta historického výzkumu a garanta sekce tvorby map. Výsledkem bude celkové uplatnění metodiky pro zpracování historických objektů (zejm. viničních ploch stabilního katastru) jako specifické vrstvy budoucí interaktivní mapy. Zásadní význam zde bude mít i skutečnost, že vedle pracné ruční identifikace viničních ploch bude, předpokládáme, začlenění metody „strojového učení“, která by otevřela možnosti zpracování historických map ve značně nadstandardním rozsahu.

8) Budou definitivně určeny terroirní celky, které budou studovány a v rámci kterých budou realizovány mapová díla a modelové studie. A to na základě diferenciačních znaků.

12.11.2024

Ve druhém roce řešení projektu se nevyskytnuly žádné odchylky od plánovaných aktivit či nějaké komplikace, ani nejsou žádné změny v následujících letech plánovány.
Výsledek dosavadního historického výzkumu představuje závažný mezník v realizaci projektu, kdy primární úlohu zde má především vytvoření funkční metodiky pro zařazení historických katastrálních map (zejm. císařské otisky stabilního katastru), která byla vyzkoušena v rámci připravované interaktivní mapy zatím ve vybraných dílčích sondách. Význam výzkumu a analýzy pramenných materiálů zde spočívá především v definici ohnisek dlouhodobě existujících viničních ploch v jednotlivých vinařských obcích, které s přihlédnutím k potenciálu a hranicím přírodovědného charakteru umožní objektivně specifikovat nejhodnotnější jádra terroirních celků.
Pro jednotné zachycení relevantních okolností historického vývoje byla stanovena základní strukturovaná osnova, která představuje podklad pro zpracování vývoje jednotlivých viničních obcí a lokalita (podklad pro jednotlivé „příběh(y) vína“) definující historické aspekty spojující šířeji koncipované terroirní celky.
Plnění jednotlivých cílů a aktivit zcela koresponduje s hypotézami a zadáním projektu a směřují k plánovaným výstupům. Časový harmonogram byl dodržen a lze říci, že plnění je v předstihu oproti prvotním plánům. Bylo uskutečněno několik koordinačních fyzických setkání, vzhledem k vyšší vzdálenosti mezi pracovišti jsou pravidelně pořádány také on-line meetingy.
Lze konstatovat, že projekt je řešen úspěšně, je v souladu s harmonogramem a plní očekávané výsledky, které směřují k plánovaným výstupům.

Kontakty

Příjemce koordinátor: Zahradnická fakulta, Mendelova univerzita v Brně
Valtická 337, 691 44 Lednice na Moravě

Osoba odpovědná příjemci-koordinátorovi za řešení projektu: doc. Ing. Jiří Sochor, Ph.D.
Telefon: +420 777 648 937, e-mail: jiri.sochor@mendelu.cz

Příjemce: Filozofická fakulta, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Pasteurova 13, 400 01 Ústí nad Labem-centrum

Osoba odpovědná příjemci za řešení projektu: PhDr. Jiří Koumar, Ph.D.
e-mail: jiri.koumar@ujep.cz

Administrace projektu: Stanislava Lukšová
e-mail: stanislava.luksova@mendelu.cz