200 hrušní pro G. J. Mendela

8. 11. 2022
Na počest zakladatele genetiky byla v Hynčicích, nedaleko rodného domu G. J. Mendela, vysazena alej 200 hrušní. Nový krajinný prvek tvoří staré zejména regionální odrůdy hrušní.

Zástupci Zahradnické fakulty MENDELU pod vedením děkanky doc. Dr. Ing. Aleny Salašové přiložili ruku k dílu při akci 200 hrušní pro G. J. Mendela. Ta se uskutečnila v sobotu 5. listopadu 2022 v obci Hynčice u Vražného, nedaleko rodného domu G. J. Mendela. Výsadbu hrušní zorganizoval Český svaz ochránců přírody Studénka ve spolupráci s obcí Vražné. Vysazeny byly různé odrůdy, zejména ty regionální. Zástupci fakulty vysadili několik stromů, čímž společně s dalšími hosty a dobrovolníky z řad veřejnosti, uctili za Mendelovu univerzitu v Brně památku zakladatele genetiky a symbolicky tak přispěli k založení nové aleje hrušní. Se správnou péčí tak bude hrušňová alej minimálně 200 let návštěvníkům připomínat, že si lidé na G. J. Mendela vzpomněli.

Tento projekt byl vytvořen díky grantovému programu Nadace Partnerství s KB Penzijní společností a byl spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR, individuálními dárci veřejné sbírky a partnery iniciativy Sázíme budoucnost.

Kontakt pro bližší informace: doc. Dr. Ing. Alena Salašová, děkanka ZF MENDELU, +420 519 367 221, alena.salasova@mendelu.cz

Foto: Radoslav Vlk