Aktuální otázky ve vinohradnictví a šlechtění révy vinné

19. 8. 2024
Ve dnech 14. a 15. srpna 2024 se uskutečnila mezinárodní vědecká konference s názvem Aktuální otázky ve vinohradnictví a šlechtění révy vinné. Tuto akci společně pořádaly Zahradnická fakulta MENDELU, společnost VINICULTURE s.r.o. a Vinařský fond ČR. Součástí programu byl také Den vinohradnické a vinařské techniky.

Hlavním cílem konference bylo představit vinařské veřejnosti nové poznatky z oboru vinohradnictví a vinařství, s důrazem na šlechtění nových PIWI odrůd révy vinné, a také na vývoj pěstitelských technologií a techniky v souladu s konceptem Zemědělství 4.0. Důležitým aspektem bylo rovněž zahájení diskuse o aktuálních tématech a umožnění aplikace těchto poznatků do praxe, s cílem zvýšit konkurenceschopnost na domácím i zahraničním trhu. Konference také přispěla k navazování nových kontaktů a spoluprací mezi významnými vinařskými odborníky z tradičních vinařských zemí, jako je Německo, Itálie a Rakousko.

Program konference byl navíc věnován připomínce a oslavě 100. výročí narození významné osobnosti vinohradnického a vinařského výzkumu a vzdělávání, pana profesora Ing. Viléma Krause, CSc. Jeho kariéra je úzce spojena s Mendelovou univerzitou a zahradnickým oborem již od roku 1964, kdy se stal vedoucím Vinařského ústavu. V této funkci působil až do roku 1991. Profesor Kraus byl uznávaným odborníkem, který se zaměřoval na řešení aktuálních problémů československého vinařství, od šlechtění nových odrůd až po využití mechanizace ve vinohradnictví. Za svůj přínos oboru byl oceněn státním vyznamenáním, Medailí Za zásluhy v oblasti vědy.

Na konferenci vystoupila řada uznávaných zahraničních i domácích přednášejících, jako například Trapp Oliver (Geilweilerhof, SRN), Strack Timo (Hochschule Geisenheim University, SRN), Regner Ferdinand (HBLA und Bundesamt für Wein- und Obstbau, Rakousko) a mnoho dalších.

Konference se zúčastnilo téměř 100 odborníků a studentů Zahradnické fakulty MENDELU. Společenský večer, který zakončil plenární zasedání, se konal v Rytířském sále Státního zámku Lednice.

Během paralelně probíhajícího Dne vinohradnické a vinařské techniky představily renomované firmy své produkty, včetně aktuálních novinek pro rok 2024. Prezentace zahrnovala široký sortiment vinohradnických traktorů, mechanizace pro kultivaci půdy, rosičů, sklízečů hroznů a vinařské techniky.

Následující den byla na programu prohlídka genofondových kolekcí révy vinné na Zahradnické fakultě, laboratorního zázemí Ústavu vinohradnictví a vinařství a Ústavu genetiky. Exkurze po vinicích společnosti VINICULTURE s.r.o. v obci Přítluky nabídla ukázky perspektivních PIWI odrůd.

Celá akce se setkala s pozitivním ohlasem. Pořadatelé konference děkují všem partnerům, organizačnímu výboru, přednášejícím i ostatním, kteří se na úspěšném průběhu konference podíleli.