Biologická rozmanitost jako klíč k lepšímu životu - nový projekt programu Interreg na Zahradnické fakultě

10. 2. 2025

Intenzivní zemědělská výroba a změny v tradičním využívání půdy způsobují úbytek rozmanitosti přírodních ekosystémů, biotopů a rostlinných společenstev, čímž se snižuje početnost a zastoupení původních volně rostoucích druhů rostlin, živočichů a hmyzu – včetně cenných opylovačů. Projekt reaguje na společné územní potřeby spojené s narůstající degradací biodiverzity v přírodních i urbanizovaných krajinách pohraničních regionů Slovenska a České republiky.

Hlavním cílem projektu je nabídnout efektivní a udržitelné řešení pro ochranu a obnovu biodiverzity v příhraničních oblastech, a tím i celých ekosystémů, což v budoucnu zajistí zdravější a udržitelnější životní prostředí pro jejich obyvatele.

Projekt synergicky propojuje partnery z oblasti vědy a výzkumu, univerzitního a středoškolského vzdělávání, obcí i ochranářských sdružení. Tito partneři uplatňují v rámci projektových aktivit své komplexní odborné znalosti a dlouholeté zkušenosti se sběrem, zpracováním a výměnou dat z monitoringu biodiverzity cílových druhů rostlin a jejich opylovačů, uchováváním a množení semen genetických zdrojů rostlin, vývojem nových metod ochrany i praktickými zkušenostmi z obnovy biotopů prostřednictvím repatriace původních druhů rostlin zpět do krajiny.

Cílem projektu je ochrana a obnova biodiverzity vybraných biotopů Bílých Karpat návratem rozmanitosti původních divoce rostoucích druhů rostlin a jejich opylovačů, jako jsou včely, čmeláci, motýli a další užitečný hmyz, zpět do volné krajiny. Zároveň prostřednictvím realizovaných osvětových a vzdělávacích aktivit – edukativních filmů o ochraně biodiverzity a genofondu rostlin, digitálního atlasu rostlin a semen, trvalé expozice agrobiodiverzity semen v Genové bance, výukových záhonů autochtonní a kulturní biodiverzity, exkurzí, výstav, seminářů a přednášek – formovat povědomí žáků, mládeže i široké veřejnosti o roli, významu a ochraně biodiverzity v každodenním životě společnosti.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií z programu Interreg Slovenská republika – Česká republika 2021–2027.

Kód a název projektu: 403201DXQ5 – Biologická rozmanitosť ako kľúč k lepšiemu životu
Doba realizace: 1. 1. 2025 – 31. 12. 2026
Výše spolufinancování z EFFR: 665 717,28 EUR
Více informací o programu: www.sk-cz.eu
Více informací o projektu: https://sites.google.com/view/biorozskcz/domov

Hlavní partner projektu:
Národné poľnohospodárské a potravinárske centrum

Partneři projektu:
Mendelova univerzita v Brně
BROZ – ochranárské združenie
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu

Kontakt pro bližší informace: doc. Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., +420 776 200 689, jarmila.neugebauerova@mendelu.cz, Ústav zelinářství a květinářství ZF MENDELU

Více aktualit

Všechny aktuality