Odešel velikán krajinářské architektury Ivar Otruba

2. 9. 2022
31. srpna ve věku 89 let zemřel prof. Ing. Ivar Otruba, CSc.

S lítostí oznamujeme, že nás opustil profesor Ivar Otruba, významná osobnost české krajinářské architektury a emeritní profesor Mendelovy univerzity v Brně.

Člověk spojený se svobodnou tvorbou a morálním apelem. Profesor krajinářské architektury, který nazýval hřbitov zahradou posledního bytí a o cestě hovořil jako o prvním architektonickém projevu člověka.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení proběhne v pátek 9. září 2022 v 11:00 v obřadní síni brněnského krematoria.

Profesor Ivar Otruba (* 18. srpna 1933, Kyjov † 31. srpna 2022, Brno) byl český krajinářský architekt, který významně ovlivnil vývoj svého oboru v České republice – byl profesně činný až do své smrti a jeho význam v podstatě není možné docenit. Byl autorem návrhů mnoha krajinářských staveb u nás i v zahraničí – navrhoval a realizoval lázeňské parky, obnovy historických zahrad a parků, botanické zahrady a arboreta, hřbitovy i rodinné zahrady. Zabýval se také zahradnickým výstavnictvím. Výrazně se zapsal svojí pedagogickou činností a jako autor odborných publikací, současně byl také významným popularizátorem evropské krajinářské architektury. Byl zakládajícím členem České komory architektů. Mezi ukázky jeho tvorby patří nadčasově architektonicky pojatá Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, lázně Karlova Studánka, botanická zahrada ve Štramberku, lázně Bardejovské Kúpele, obnova zámecké zahrady a parku v Mikulově, park Lužánky v Brně, městský park v Chomutově, hřbitov v Mostě, areál Brněnských veletrhů a výstav, brněnská sídliště Juliánov, Řečkovice a také mnoho dalších návrhů jako areál Kamencového jezera v Chomutově, areál zámku v Jezeří, hřbitov v Chomutově, park pro jižní centrum v Brně či spolu s arch. Rullerem soutěžní návrh pro muzeum v Káhiře, které se kvalitou výtvarného pojetí výrazně vymykají českému i mezinárodnímu standardu. Mezi lety 1990 a 2000 koncipoval výuku budoucích krajinářských architektů na Mendelově univerzitě v Brně, kde byl emeritním profesorem. Za svoji architektonickou tvorbu a činnost získal významná ocenění například Cena P. J. Lenne, Berlín 1969, 1972, WIG 1974, čestné uznání města Vídně, Cena města Brna za architekturu a urbanismus, 1999, Zlaté medaile, zvláštní ceny a ceny primátora města Olomouce za řešení výstavních expozic Flora Olomouc (1965–2003). V roce 2018 mu byla udělena Pocta České komory architektů 2018. ČKA uděluje toto ocenění osobnostem v oboru, které se svou prací a morálním kreditem významně zapsaly do moderní historie české architektury.

Realizace:

sídliště Brno Juliánov / 1965

lázně Karlova Studánka / 1970

městský park v Chomutově / 1976–82

sídliště Brno Řečkovice / 1982,

Botanická zahrada a arboretum MZLU v Brně / 1970–1985

okolí vodních děl / 1986

obnova zámecké zahrady a parku ve Veselí nad Moravou /

1994 obnova městského parku Lužánky v Brně /

1991–2004 Botanická zahrada ve Štramberku / 1995

obnova zámecké zahrady a parku ve Strážnici / 1998–2002

obnova zámecké zahrady a parku v Mikulově / 1999–2003