Odhalení sochy profesora Viléma Krause – vrchol oslav jeho 100. výročí narození

30. 9. 2024
Dne 30. 9. 2024 proběhlo v kampusu Zahradnické fakulty MENDELU, za účasti zástupců vedení univerzity, fakulty, MZe ČR a široké odborné veřejnosti z ČR i zahraničí, slavnostní odhalení busty prof. Ing. Viléma Krause, CSc.

Tímto slavnostním aktem byly završeny oslavy 100. výročí narození jedné z nejvýznamnějších osobností v oblasti vinohradnického a vinařského výzkumu a vzdělávání. Působení prof. Krause je se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně (dříve Vysokou školou zemědělskou v Brně) spojeno od roku 1964, kdy se stal vedoucím Vinařského ústavu, na kterém aktivně působil a současně se profesně rozvíjel až do roku 1991.

Vědecká a výzkumná činnost profesora byla vždy konkrétní a zaměřovala se na aktuální problémy, před kterými tehdejší československé vinařství stálo – od šlechtění nových odrůd, přes fyziologii révy vinné až po problematiku pěstování spojenou s výživou a ochranou porostu, nové pěstitelské tvary, včetně možností využití mechanizace ve vinohradnických provozech. Prof. Kraus byl ve svém profesním zaměření uznávaným odborníkem, průvodcem, rádcem a učitelem mnoha vinohradníků a vinařů. Za dobu svého působení na Zahradnické fakultě vychoval řadu významných odborníků a osobností, kteří vinařsko-vinohradnický obor rozvíjejí až do současnosti. Lze bezesporu říci, že je profesně ovlivnil na celý život.

Autorkou bronzové busty v životní velikosti je česká sochařka, scénografka a výtvarnice Paulina Skavová. Busta byla vypracována na základě fotografické dokumentace, kterou dodal vnuk profesora Vilém Kraus mladší. Patronaci nad finanční sbírkou mezi českými vinohradníky a vinaři včetně finančního příspěvku zajistil Svaz vinařů České republiky.

Za zmínku stojí také výběr samotného místa, na kterém bude busta umístěna. Jedná se o nádvoří za budovou děkanátu, které slouží akademickým pracovníkům a studentům k jejich vzájemnému formálnímu i neformálnímu setkávání. Pro členy akademické obce je toto místo známé jako „Nádvoří pod platanem“. O profesorovi je známo, že si zakládal na přímém kontaktu s vinohradnickou praxí i se svými studenty. Pevně věříme, že zvolené místo přispěje k naplnění odkazu profesora a bude trvalou připomínkou jeho celoživotního díla.