Prof. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D. získal Čestné uznání děkana

6. 10. 2024
Čestné uznání za dlouhodobé vynikající výsledky ve vzdělávací činnosti převzal dne 4. října 2024, u příležitosti zasedání Vědecké rady Zahradnické fakulty, z rukou děkana pan Prof. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D.

Prof. Zemánek působí na Mendelově univerzitě v Brně jako pedagogický pracovník od roku 1988.  Při svém pedagogickém působení na MENDELU se jmenovaný dlouhodobě aktivně podílí na rozvoji zahradnického oboru zejména v oblasti výuky technicky profilovaných předmětů téměř u všech studijních programů na Zahradnické fakultě. Jedná se o předměty vyučované na bakalářském, magisterském i doktorském stupni studia. V posledních 5 letech se jednalo o garanci i zajištění výuky u 11 předmětů. Všechny vyučované předměty jsou v plném rozsahu pokryty studijní literaturou, na které se podílel jako autor nebo spoluautor. Od roku 2002 se jedná o 7 učebních textů, 3 vysokoškolské učebnice, 3 odborné knihy, 6 odborných příruček a 10 e-learningových opor. Za svůj profesní život byl vedoucím 59 úspěšně obhájených bakalářských prací, 56 úspěšně obhájených diplomových prací a 6 úspěšně obhájených dizertačních prací v pozici školitele.

Ve své pedagogické činnosti vychází ze současných trendů vývoje v oblasti techniky i technologií, využívá vlastní vědecko-výzkumné poznatky a také poznatky provozní praxe. Při výuce všech předmětů kombinuje teoretickou část s praktickými ukázkami, rozvíjí spolupráci s provozními subjekty zejména při řešení závěrečných prací. Pravidelně organizuje odborné exkurze studentů ve spolupráci s jejich potenciálními zaměstnavateli. Aktivně se účastní odborných přednášek na seminářích pro odbornou veřejnost, spolupracuje rovněž s výrobci a prodejci zemědělské techniky pravidelným pořádáním ukázek nové techniky pro studenty Zahradnické fakulty.

Čestné uznání za dlouhodobé vynikající výsledky ve vzdělávací činnosti obdržel také v souvislosti se získáním prestižního ocenění Zlatý kosák 2023, ze dne  17. srpna 2023, za spoluautorství mezinárodní vysokoškolské učenice s názvem Technika pre vinohradníctvo a vinárstvo. Autory publikace jsou J. Jobbágy a kol. z SPU v Nitře a P. Burg, V. Mašán, P. Zemánek ze Zahradnické fakulty MENDELU. Cenu autorskému kolektivu udělil ministr pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. Tato publikace je určena studentům vysokých škol a univerzit, profesionálním uživatelům, stejně jako zájemcům z řad odborné a laické veřejnosti.

Jménem celé akademické obce přejeme panu profesorovi pevné zdraví a spoustu úspěchů do dalších let