Research Day na Zahradnické fakultě

22. 7. 2024

Dne 16.7.2024 uspořádala Zahradnická fakulta (ZF) ve spolupráci s poradkyní rektora pro rozvoj a komercionalizaci paní doc. Ing. Pavlínou Adam, Ph.D. setkání s názvem Research day na Zahradnické fakultě. Setkání se zúčastnili zástupci jednotlivých ústavů ZF a také přední představitelé Ministerstva zemědělství ČR a NAZV. K významným hostům patřili: ředitel odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání Mgr. Jan Radoš, vedoucí odděleni výzkumu Ing. Jan Adamec, vedoucí odděleni NAZV Ing. Alžběta Randusová, vedoucí odděleni vzdělávání a poradenství Ing. Jana Pastrňáková a vedoucí oddělení precizního zemědělství Ing. Jan Marek.

Hlavním cílem této akce byla prezentace spojená s představením fakulty a jejich tématických priorit výzkumné, vývojové, umělecké a další tvůrčí činnosti. Součástí byla  i prezentace projektů a zakázek smluvního výzkumu realizovaných jednotlivými ústavy ZF.

Jednání zahájil děkan fakulty prof. Ing. Patrik Burg, Ph.D., který v krátkém přehledu představil historii fakulty a její aktuální stav z hlediska zajišťovaných akreditovaných studijních programů. Děkan upozornil na specifické postavení ZF, která propojuje tvůrčí a vzdělávací činnosti v oblastech zahradnictví a krajinářské architektury. Děkan dále představil hlavní národní poskytovatele, u kterých je ZF dlouhodobě úspěšná. V roce 2023 bylo na Zahradnické fakultě řešeno 17 projektů v celkovém finančním objemu téměř 60 mil. Kč. Fakulta se na řešení těchto projektů podílí v pozici koordinátora nebo partnera. Mezi hlavní národní poskytovatele patří Ministerstvo zemědělství (7 projektů v celkové hodnotě podpory vyšší než 27 mil. Kč), Technologická agentura ČR (3 projekty v celkové hodnotě podpory téměř 6 mil. Kč.), Ministerstvo kultury (5 projekty v celkové hodnotě podpory 20 mil. Kč), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (1 projekty v celkové hodnotě podpory 78 tis. Kč) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (1 projekt v celkové hodnotě podpory 5,7 mil. Kč). V další části setkání představili zástupci jednotlivých ústavů přehled hlavních realizovaných aktivit, projektů, nejlepších výsledků a výstupů realizovaných uplynulém období 2019–2024.

Formální část setkání uzavřela diskuze k aktuálním otázkám a problémům v oblasti výzkumné, vývojové, umělecké a další tvůrčí činnosti, k nimž dochází v souvislosti s řešením výzkumných projektů, při nakládání s duševním vlastnictvím, či transferem technologií a inovací do komerční sféry a provozní praxe.

Setkání zakončila prohlídka fakultního kampusu s ukázkami tematických zahrad, sortimentních a genofondových sbírek rostlin, včetně ukázek laboratorního zázemí.

Celé setkání lze považovat za velice zajímavý a důležitý krok v oblasti prezentace výsledků vědy a výzkumu realizovaných na ZF a současně za aktivní formu spolupráce a podpory mezi fakultou, univerzitou a resortním ministerstvem.