Zemřel pan profesor Zdeněk Vachůn

13. 9. 2024
S lítostí oznamujeme, že nás dne 11.9.2024, ve věku 91 let, navždy opustil dlouholetý kolega, uznávaný pedagog a vědec pan Prof. Ing. Zdeněk Vachůn, DrSc., emeritní profesor Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Pan profesor byl uznávaným odborníkem v oblasti ovocnictví. Byl zakladatelem šlechtitelského programu meruněk, iniciátorem vzniku genofondové kolekce meruněk na Zahradnické fakultě MENDELU a nejznámějším propagátorem jejich pěstování v celé historii ovocnictví na území České a Slovenské republiky. Jeho šlechtitelský a výzkumný věhlas přesáhl hranice evropského kontinentu.

Pan Prof. Zdeněk Vachůn se narodil 17. března 1933 v obci Nové Osady v okrese Galanta na Slovensku, do zemědělské rodiny. Po náročném dětství, kdy jeho rodina musela kvůli politickým okolnostem opustit Slovensko a vrátit se do Rožnova pod Radhoštěm, vystudoval reálné gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí. Následně se věnoval studiu ovocnictví na Vysoké škole zemědělské v Brně, obor zahradnictví v Lednici, který úspěšně dokončil v roce 1955.

Svoji profesní kariéru zahájil jako středoškolský učitel na Střední vinařsko-ovocnářské škole v Modre, ale již v roce 1960 přešel na Zahradnickou fakultu v Lednici, kde působil jako asistent na tehdejší Katedře ovocnictví a vinohradnictví. V roce 1966 obhájil disertační práci zaměřenou na klonovou selekci meruněk a následně se intenzivně věnoval vědecké činnosti v oblasti ovocnictví, především šlechtění podnoží pro meruňky. V roce 1989 byl jmenován docentem a v roce 1995 vysokoškolským profesorem.

Prof. Vachůn byl také znám svou šlechtitelskou činností, která vedla k registraci několika rezistentních odrůd meruněk s názvy ՙAdriana՚, ՙBetinka՚, ՙCandela՚ a Sophinka՚. Jeho práce se stala základem pro vytvoření genofondové kolekce meruněk na Zahradnické fakultě, kde soustředil více než 300 odrůd z celého světa. V listopadu 2019 byla panu profesorovi udělena Medaile za zásluhy o rozvoj oboru u příležitosti Slavnostního zasedání Vědecké rady Zahradnické fakulty MENDELU.

Kromě vědecké a pedagogické činnosti zastával prof. Vachůn i řadu významných akademických funkcí, včetně vedoucího Ústavu ovocnictví a vinohradnictví a proděkana pro vědu a výzkum. Vedl mnoho studentů, kteří se pod jeho vedením stali uznávanými odborníky ve svém oboru. Vychoval celé generace posluchačů a jeho pedagogický i vědecký přínos zanechal hlubokou stopu na Zahradnické fakultě i mimo ni.

Prof. Ing. Zdeněk Vachůn, DrSc. byl člověkem s neutuchajícím entuziasmem a s ochotou vždy naslouchat, poradit a pomoci. Takového si Vás, pane profesore, budeme navždy pamatovat.

Mše svatá se koná v sobotu 14. září 2024 ve 13.00 hod v Zámecké kapli v Lednici.