Zahradnická fakulta podporuje obnovení zájmu o pěstování mandloní

4. 4. 2018
Nejen mandlovice a další pochutiny s mandlemi mají šířit věhlas Hustopečí a jejich jedinečného symbolu mandloně. Místní reagují na přání návštěvníků města mít strom vysazený i doma.

„Sazenice byly k dispozici na akcích města, vloni na slavnostech mandloní byly za hodinu rozebrané a pak jsme poslouchali stesky lidí, že se na ně nedostalo. I já každou chvílí slyším od návštěvníků i volajících dotazy, jestli nemáme nějaké sazenice, že by chtěli domů mandloň,“ řekla Kateřina Kopová z Hustopečské mandlárny. Rozhodla se uspokojit zájem a oslovila experty z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici na Břeclavsku.

Volba byla rychlá, s fakultou již Hustopeče spolupracují delší dobu. Vypěstovali jim dokonce novou odrůdu mandloní pro obnovu sadů nad městem. I tentokrát se setkala s pochopením a tento týden se zkušební odborníci vypravili do sadů pro materiál ze stromů vhodný pro roubování nových sazenic.

„Chceme mít první sazenice za rok naroubované. Máme nachystané čtyři sta podnoží, z toho polovinu plánujeme naroubovat novou odrůdou Husle,“ uvedl Tomáš Nečas ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. Zmíněná odrůda Husle představuje novou odrůdu připravenou právě pro Hustopečské, V jejím názvu se spojují místa výsadby a místo šlechtění, tedy Hustopeče a Lednice. Kolik stromků vzejde z připravených podnoží, je ale obtížné odhadnout. Záleží na počasí. Minulý i předminulý rok byl pro sadaře špatný, většina naočkovaných stromů zmrzla.

Kromě první dávky stromů, kde očka mandloní jako podnož nese kříženec – broskvomandloň, mají v plánu vypěstovat mateční stromy. Za zhruba pět let by potom mohli mít první sazenice s nižší úrovní certifikace, do deseti let pak vysoce kvalitní, certifikované stromy.

Zdroj: PRÁVO, BORGIS, a.s. Copyright (c) 2000 – 2018, vydání 19. února 2018